Spotkanie autorskie z ANTONIM KROHEM - 20 października 2017r.

Data od: 2017-10-11 do: 2017-10-21

.


Muzeum Nikifora w Krynicy - Zdroju
Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu 

zaprasza na

Spotkanie autorskie ze znanym etnografem i pisarzem


Antonim Krohem


oraz promocję jego najnowszej książki poświęconej Łemkowszczyźnie

pt. „Za tamtą górą”.

prowadzenie: Zbigniew Wolanin

Spotkanie połączone z wernisażem wystawy zdjęć Antoniego Kroha wykonanych w trakcie prowadzonych przez niego etnograficznych badań terenowych na Łemkowszczyźnie w ostatnich 40 latach. Wystawa wypożyczona z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Muzeum Nikifora
Krynica-Zdrój, Bulwary Dietla 19
20 października 2017 r., godz. 17:00
Antoni Kroh – historyk kultury, etnograf, literat. Jeden z najwybitniejszych w Polsce znawców kultury ludowej Karpat, przede wszystkim Łemkowszczyzny, Tatr i Podhala. Autor kilkudziesięciu prac naukowych, a także prac popularnonaukowych
z zakresu kultury ludowej i historii tego regionu. Były pracownik Muzeum Tatrzańskiego i Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, inicjator i kurator konkursów współczesnej karpackiej rzeźby ludowej /1972, 1975,1978/. W wyniku Jego pracy powstała w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu największa w Polsce kolekcja współczesnej rzeźby ludowej Karpat. Stały współpracownik najważniejszego w Polsce naukowego czasopisma etnograficznego „Polska Sztuka Ludowa-Konteksty”. Znawca zagadnień dotyczących historii i kultury Europy Środkowowschodniej, w szczególności dziejów Galicji. Autor kilku znaczących wystaw i wielu publikacji z tego zakresu. Tłumacz z języka czeskiego i słowackiego. Autor wielu przekładów na nasz język cennych publikacji związanych z dziejami Austro-Węgier, przybliżających Polakom kulturę innych narodów monarchii. Fotograf - tworzona przez niego od lat 60. XX w. obszerna dokumentacja fotograficzna z badań terenowych ma niepowtarzalny charakter artystyczny, ale przede wszystkim jest źródłem etnograficznym o ogromnym znaczeniu archiwalnym.

Antoni Kroh jest jednym z pierwszych etnografów, którzy po II wojnie światowej prowadzili na Łemkowszczyźnie badania terenowe. Zainteresowania Łemkowszczyzną zaowocowały wielką wystawą „Łemkowie”, zorganizowaną w 1984 r. w Galerii Dawna Synagoga w Nowym Sączu. Wystawa stanowiła pierwsze po wojnie całościowe pokazanie problemu łemkowskiego w Polsce. Jest jak dotychczas największą wystawą poświęconą historii i kulturze Łemków jaka zorganizowana została w Polsce. Wywołała wielkie, pozytywne poruszenie w środowisku łemkowskim, przełamane zostało „tabu milczenia na temat Łemków. Wystawa była dużym, międzynarodowym wydarzeniem muzealnym.


/Zbigniew Wolanin/

 

Najbliższe wydarzenia