Ogrody sensoryczne , Ogrody baśni i legend

Muszyńskie ogrody sensoryczne usytuowane są  w dzielnicy uzdrowiskowej „Zapopradzie”.

 

 

Jest to obiekt ogólnodostępny, który oprócz  odpoczynku na łonie natury służy także do celów terapeutycznych i edukacyjnych. Szczególnie przyjazny jest  osobom niewidomym, gdyż ma za zadanie w sposób celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe, co więcej  - wszystkie tablice informacyjne na terenie ogrodów mają, oprócz polskiej, angielskiej i słowackiej, także wersje zapisane pismem Brajla.

 

Obiekt jest całkowicie przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, dzięki czemu jest też sporą atrakcją dla rodziców z małymi dziećmi, którzy nie muszą martwić się brakiem podjazdów dla wózków czy zbyt wysokimi krawężnikami.

 

Ogród  podzielony jest na kilka stref:

 

  •          Zdrowia

gdzie znajdziemy różnorodne urządzenia do lekkich ćwiczeń fizycznych, a oprócz nich także kompozycje roślinne składające się  m. in. z róż, tawuł, żywotników, świerków, klonów i grabów.

 

  •          Zapachu

tu z kolei wrażeń pozawzrokowych dostarczają hiacynty, lilie, świerki, jodły, jak również „kuchenne przyprawy”:  tymianek, szałwia, mięta, czosnek itp.

 

  •          Dźwięku

 gdzie delikatny szum drzew, świergot ptaków, szmer wody płynącej w strumieniu i chrzęst żwiru pod nogami będą miały za zadanie zintensyfikować nasze doznania

 

  •          Strefy zapachowo-dotykowej

 w której rośliny dobrane są w taki sposób, aby wydzielały bogaty zapach oraz posiadały różnorodne faktury i kształty liści i kwiatów.

 

  •          Smaku

 obfitującej w krzewy i drzewa owocowe, dzięki którym można  rozkoszować się smakami czereśni, malin, jabłek, owoców aronii, czy, jeśli dopisze nam szczęście - orzechów leszczyny.

 

  •          Zmysłów

wieńczącej całość, skąd można podziwiać całą feerię barw ogrodu, jak również spektakularną  panoramę Muszyny.

 

 

Lokalizacja:  Muszyna, Aleja  Zdrojowa.

Możliwe podejście od strony Sanatorium „Korona” i „Muszyna” (łagodne, przeznaczone zwłaszcza dla osób na wózkach lub rodziców z dziećmi),  oraz bardziej strome: od pijalni wody mineralnej „Antoni”.

 

 

 

 

 

 

 

 

W ogrodach sensorycznych przybyła kolejna atrakcja dla odwiedzających, a mianowicie PAWILON MUZYCZNY.

Przeszklony obiekt jest częścowo wbudowany w znajdujące się na tereanie ogrodów wzgórze, natomiast wierzch pawilonu w całości poktyty jest trawą.

W środku obiektu fukcjonuje kawiarnia, a nieco poniżej pawilonu znajduje się oczko wodne.

 

PAWILON MUZYCZNY

 

OCZKO WODNE

 

 

Ogrody baśni i legend stanowią część Ogrodów sensorycznych w Muszynie.

Nawiązaują one do dawnych muszyńskich baśni i legend.

Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, m.in.

 

CHATA MŁYNARZA